Kiedy i jak sadzić drzewa liściaste, owocowe i iglaste

Odpowiedni wybór sadzonki obojętnie czy to drzewa liściastego, iglastego czy też owocowego to klucz do sukcesu aby w przyszłości mieć duże, zdrowe i piękne drzewo.

Sadzonkę najlepiej kupić w szkółce, musi posiadać etykietę z jakiej pochodzi uprawy, od jakiego producenta i w jakim jest gatunku sprzedawana jako towar.

tuje szkolka krakow

Ważne aby była nie połamana i zdrowa. Kora drzewa nie powinna mieć plam co może być oznaką chorób. Sadzonka powinna mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy. Najlepsze sadzonki to minimum 120 cm wysokości.

Sadzonki dzielą się przy sprzedaży na:
– z gołym korzeniem
– z bryłą ziemi
– balotowane (owinięte w tkaninę)
– z pojemników

zadzenie z pojemnikow

Sadzenie drzew liściastych: Ogólną zasadą przyjęte jest, że sadzimy od marca do kwietnia i drugi termin od sierpnia do listopada. Np. Dęby najlepiej na wiosnę lub dopiero na jesień jak opadną liście.

Drzewa liściaste sadzone wiosną przycinamy zaraz po posadzeniu, drzewa sadzone jesienią przycinamy dopiero w następnym sezonie wiosna. Skracamy pędy o 2/3 długości. Przywróci to równowagę między częścią korzenna a koroną drzewa.

sadzenie przesadzanie drzew

Sadzenie drzew iglastych: Drzewa iglaste najlepiej sadzić w kwietniu albo od połowy sierpnia do połowy września. Drzewa iglaste sadzone późnym latem skończyły już intensywnie rosnąć, są niej wrażliwe na uszkodzenie korzeni. Powinny się ukorzenić do zimy. Jeżeli drzewo iglaste posadzimy zbyt późno, na przykład w październiku, nie zdąży się ukorzenić i uschnie.

Sadzenie drzew owocowych: Drzewa takie jak czereśnie, brzoskwinie i morele najlepiej sadzić na wiosnę ponieważ mają małą odporność na mróz. Na zimę młode drzewka należy koniecznie zabezpieczyć przynajmniej przez kilka pierwszych lat. Gruszę sadzi się do połowy października. Jabłoń od połowy października do pierwszych przymrozków. Śliwę na wiosnę i jesienią. Orzech włoski najlepiej jesienią, drugi termin to wiosna.

Jak gęsto sadzić drzewa lub krzewy:
Najczęstszym błędem jest sadzenie drzew i krzewów zbyt blisko siebie. Może to sprawić, że niektóre drzewa zdominują i przysłonią mniejsze.
W dużych ogrodach warto przemyśleć w jakich odstępach sadzić drzewa aby w przyszłości ich korony nie kolidowały z sobą i mogły się prawidłowo rozwijać.
W małych ogrodach nie ma miejsca na duże drzewa. Najlepiej sadzić takie, które dorastają do 10 m, albo liczyć się z tym, że trzeba będzie regularnie przycinać ich gałęzie

Przygotowanie gleby:
Większa liczba gatunków drzew liściastych lubi glebę o odczynie obojętnym.
Drzewa iglaste wymagają podłoża lekko kwaśnego.
Drzewa takie jak modrzew, cis, leszczyna, kasztanowiec, orzech włoski lubią glebę zasadową.

– glebę należy zbadać aby określić jej poziom pH
– określić żyzności gleby czyli zdolność gleby do zaspokajania żywieniowych potrzeb roślin

Miejsce nasadzenia powinno być dobrze przekopane na odpowiednią głębokość dwa razy większą od bryły korzennej naszej sadzonki.
Stanowisko powinno być odchwaszczone. Korzenie naszej sadzonki drzewa warto namoczyć przed zasadzeniem.

Po zasadzeniu:
Po zasadzeniu miejsce powinno być wyściółkowane. Ściółki możemy podzielić na dwie grupy: organiczne i nieorganiczne.
Do grupy ściółek organicznych zaliczamy: korę, kompost, igliwie, liście, skoszoną trawę, trociny, zrębki drewniane, węgiel brunatny, pociętą słomę, szyszki. Większość z nich będzie miała odczyn lekko zasadowy (powyżej pH 7).
Do grupy ściółek nieorganicznych zaliczamy: igły sosnowe, świeża kora sosnowa czy dębowe liście spowodują obniżanie pH w glebie.
Warstwa ściółki powinna wynosić minimum 5 cm.
Do poprawienia wizualnego wyglądu naszego ogrodu możemy użyć grubego płukanego żwiru, kamieni z rzeki, grysu skalnego czy tłucznia.

Palikowanie:

palikowanie nasadzen
Palikowanie drzew ma na celu ustabilizowanie nowo posadzonego drzewa w gruncie. Pełni także funkcje zabezpieczenia sadzonki przed działaniem silnego wiatru czy innych uszkodzeń mechanicznych takie jak zwierzęta, samochody.

Podlewanie:
Podlewamy nasze sadzonki rzadko ale obficie, w szczególności o podlewanie trzeba zadbać w porze suchej.
Woda do podlewania powinna być pozbawiona szkodliwych zanieczyszczeń chemicznych.