Dendroterapia – dendrologicznie i nie tylko coś o drzewach

Dendroterapia czyli przyjmowanie pozytywnej energii od drzew. To temat rzadko podnoszony w naszym kraju i sceptycznie rozpatrywany przez większość społeczeństwa. Tymczasem badania naukowe prowadzone na całym świecie wskazują konkretne parametry przypisywane poszczególnym gatunkom. Pierwsze wzmianki o magicznej mocy drzew pochodzą ze świata azjatyckiego, gdzie mnisi od wielu wieków przekazują wiedzę i tradycję sadzenia drzew swoim uczniom, pokazując jak ujednolicić energię pola energetycznego człowieka z tą płynącą od drzew.

W kulturze europejskiej, zwłaszcza słowiańskiej utarło się przekonanie o pozytywnej energii  lasu wynikającej z przyjemnego zapachu, większej niż zwykle wilgotności, ograniczonej ilości światła i magicznych odgłosów. Wielu ludzi odczuwa błogość i wykazuje skłonności do przywoływania miłych wspomnień.

Kilka lat temu grupa holenderskich biologów i naukowców przeprowadziła badania wśród kobiet w wieku 16-26. Eksperyment dowiódł, że osoby mieszkające w bliskim sąsiedztwie lasu chorują o 20% rzadziej, niż te pochodzące z aglomeracji miejskiej.  Analiza liści i igliwia też wskazały ciekawe wnioski. Badacze stwierdzili, iż bakterie wymieszane z materiałem pochodzącym od drzew były całkowicie neutralizowane. Najskuteczniejsze w tym procesie okazały się być igły sosnowe i liście dębu, którym unicestwienie mikroorganizmów zajęło kilkanaście minut! Wiele osób stwierdza, że mieszkanie w drewnianym domu też podnosi poziom dobrej energii i korzystnie wpływa na zdrowie.

Wpływ wybranych drzew:

Sosna: łagodzi zmęczenie, udrażnia drogi oddechowe, eliminuje kaszel, podnosi stan ukrwienia

Brzoza: jonizuje powietrze, odpręża psychicznie, wspiera organizm przy przeziębieniu, jest określana jako drzewo witalne, obdarza dobrym samopoczuciem

Dąb: właściwości odstresowujące, korzystnie wpływa na pracę mózgu, polecany dla pracoholików – wzmacnia psychikę

Buk: poprawia humor, potęguje chęć do życia, poprawia krążenie, jego liście eliminują ból głowy

Jarzębina: działa mobilizująco

Orzech: drzewo ludzi pracujących fizycznie, dodaje sił fizycznych, ma właściwości radiestetyczne

Modrzew: działa antydepresyjnie, leczy zaburzenia układu nerwowego, regeneruje chęci do życia (wstrętnie śmieci)

Jodła: daje siłę w radzeniu sobie z przeciwnościami i trudnymi problemami, wspiera i wycisza

chore drzewa od wewnatrz