Dlaczego warto przycinać drzewa

Przycinanie drzew można podzielić na kilka wariantów. Przycinanie pielęgnacyjne to takie, które poprawiają statykę lub pozwalają uzyskać oczekiwany wygląd korony. Do takich czynności należy też usuwanie posuszu – uschniętych gałęzi.

zrzucanie posuszu
Przycinanie korekcyjne i poprawianie statyki drzewa to najczęściej wykonywane czynności.

prawidłowo cięte drzewa owocowe

zasklepione miejsce po prawidłowym przycięciu

Przycinanie drzew liściastych: W mieście i parkach najczęstszym powodem formowania korony lub jej skracania, wycinania suchych gałęzi i konarów, jest zapewnienie bezpieczeństwa przechodzących pod nimi ludzi, otaczających budynków i innych przedmiotów.
W mieście jak i na prywatnych posesjach często przycinamy gałęzie które wchodzą w kolizję z drutami energetycznymi, ścianą elewacji budynku lub wchodzą bezpośrednio nad budynek co powoduje częste zapychanie liśćmi, rynien lub uderzanie o dach gałęziami podczas silnego wiatru.
Poprawa statyki drzewa w każdym przypadku daje też korzyści, nie doprowadza do sytuacji kiedy drzewo będzie zagrażać np. wywróceniu się lub oderwaniu/odłamaniu się dużej gałęzi, konaru, który jest mocno odchylony od pnia.

poprawianie statyki drzew owocowych

Przycinanie drzew iglastych: Drzewa iglaste z natury po przycięciu są brzydkie. Przycina się drzewa iglaste z dwóch powodów, najczęstszym to zacienienie miejsc na działce lub przysłonięcie okien budynku. Drugim powodem do skrócenia wysokości drzew iglastych to drzewa które są mocno odsłonięte, na które działają silne podmuchy wiatru w skutek czego, mogą się przewrócić w niekontrolowany sposób. Drzewa iglaste mają płytki system korzeniowy, co może skutkować wywróceniem się drzewa na dom, ludzi lub inne przedmioty.

Przycinanie drzew owocowych: Drzewa owocowe wymagają największej uwagi sadownika.

uslugi sadownicze malopolska

Często spotykamy się z przypadkami, gdzie drzewa w długo zaniedbanym sadzie są od razu mocno przycięte do żądanej formy lub do oczekiwanego efektu wizualnego. Po takich czynnościach często drzewa osychają lub zaczynają chorować. Odsłonienie takich drzew w miejscach gdzie teren został mocno zaniedbany i same drzewa, należy rozłożyć prace na przynajmniej dwa sezony, aby przycinka i osuwanie gałęzi kolizyjnych następowała łagodnie.

Pory przycinania i pielęgnacji drzewek owocowych też są określone.

kiedy przycinac drzewa owocowe

Na przykład: czereśnie przycinamy jesienią i na wiosnę, jabłonie najlepiej przycinać późną jesienią. Brzoskwinie i morele przycinamy na wiosnę. Śliwę pielęgnuje się najczęściej przez usuwanie suchych gałęzi oraz obumierających. Na gruszy musimy wymuszać określony kształt korony przez przycinanie najszybciej rosnących gałęzi. Orzech włoski nie wymaga przycinania. Pamiętajmy też, że każde drzewo ma określone upodobania, co do gleby oraz substancji odżywczych.

W przycinaniu formowaniu formy drzewek owocowych ważne są miejsca cięć, jaki chcemy osiągnąć efekt. Czy nasze drzewo ma się piąć w górę albo rozrastać na boki.

ksztaltowanie drzew owocowych sadownik

Nie zapominajmy o prawidłowym zabezpieczeniu newralgicznych cieć.

zabezpieczenie drzew owocowych

Trzeba zwrócić również uwagę na zapobieganie szkodnikom poprzez odpowiedni oprysk, oraz zabezpieczenie pnia przeciwko zwierzętom.

uszkodzone drzewa przez zwierzeta

Młode drzewa owocowe zabezpieczone przeciwko gryzoniom.

zabezpieczone drzewa owocowe

Warto dbać o drzewa. Przede wszystkim podstawowym działaniem w koronie drzewa to  zrzucanie suszu. Warto też zadbać o korekcję statyki drzew, wyeliminować spróchniałe cześć, chore a także skrócić konary które mogą się złamać przy silnym wietrze lub nawałnicy.

 

Fakty o nie pielęgnowanych drzewach:

Konar uderzył w samochód z dziećmi

Drzewo zabiło 12 osób

Małopolska Zachodnia. Drzewa spadały na ludzi

Po śmierci 4-latki sprawdzą wszystkie drzewa

Złamana gałąź zabiła kobietę

Gałąź spadła na samochód. Do kogo należy drzewo?